A hazai internetes rock/metal magazinok a HangSúly™ Zenei Díj keretében évről évre megszavazzák öt kategóriában az elmúlt esztendő legjobb magyar hard rock/metal teljesítményeit. Az átalakulóban lévő magyar metal színtér 2015-ben is hozott figyelemre méltó alkotásokat. Ezúttal a Nadir, a Thy Catafalque, a Magor, a Tankcsapda, Tue Madsen, Farkas Zoltán és Havancsák Gyula kerültek a díjazottak közé 16 webzine szerkesztőinek véleménye alapján.
Az év albuma
Az Év albuma kategóriában holtversenyben lett első a NADIR - Ventum iam ad finem est című doom-death metal lemeze és a THY CATAFALQUE - Sgúrr című avantgárd metal alkotása.
A Nadir koncept-albuma az ember és a természet viszonyát mutatja be különböző történelmi korokban a kezdeti, ősi tisztelettől a mai elidegenedésig, pusztításig, miközben a súlyos mondanivalót hasonlóan súlyos és fogós doom-death metal kíséri.
A Sgúrr a Thy Catafalque hatodik stúdióalbuma, és ezúttal Kátai Tamás már egyedül dolgozott az anyagon Skóciában, Edinburghben, ahol évek óta él. A skót táj ihlette dalok hegyekről és vizekről mesélnek folkos dallamok és zord metal riffek köntösébe bújva.
Mindkét előadó volt már HangSúly™-díjas. A Nadir 2005-ben készítette el az év debütáló albumát (Tenacity), 2008-ban pedig az év koncertzenekara voltak, míg a Thy Catafalque legutóbbi nagylemeze, a Rengeteg amellett, hogy 2011-ben elnyerte az Év albuma címet a HangSúly™ szavazáson, még a Legnagyobb hatású magyar metal albumokat összesítő, 2016 elején megjelent TOP 20-as listára is felkerült.
Az év debütáló albuma
Az Év debütáló albumát 2015-ben a jászberényi MAGOR készítette el a Testamentum című lemez formájában. A zenekar 2007-ben alakult és a kezdeti lendületet és fejlődést egy másfél éves tag-cserékkel tarkított kritikus időszak akasztotta meg. Ebből 2012 végére sikerült talpra állniuk és nekiláthattak első nagylemezük anyagának.
A Testamentumra került groove-thrash-hardcore metal dalokat több mint két évig formálták, majd a SuperSize Recording stúdióban rögzítették őket. Speck Roland frontember üvöltéseit a basszer Inges Zoltán tiszta éneke ellenpontozza, hogy a komoly mondanivalót tolmácsoló szövegek még hatásosabban férkőzhessenek közel a hallgatóhoz.
Az év koncertzenekara
A HangSúly™ eddigi történetében az Év koncertzenekara kategóriában mindig az underground egyik jeles képviselője volt díjazott. Most először fordul elő, hogy egy igazi nagyágyú lett a nyertes a TANKCSAPDA személyében.
A 2014-es Urai vagyunk a helyzetnek album tavalyi turnéja bizonyította, hogy a Lukács-Sidi-Fejes felállású banda minden tekintetben összeért, és hazai pályán nem volt vetélytársuk a színpadon.
Az év stúdióprodukciója
A Legjobb stúdióprodukció kategóriában Cserfalvi "Töfi" Zoltán (Denevér Stúdió) és Varga Zoltán (SuperSize Production) is duplán kapott jelölést. Szintén a jelöltek között szerepeltek az Év albuma kategóriát holtversenyben megnyerő Nadir és Thy Catafalque lemezei is, de a díjat végül az EKTOMORF Aggressor című albumával a TUE MADSEN/FARKAS ZOLTÁN producer páros vitte el.
A lemez felvételei az Antfarm stúdió felszereléséből Mezőkovácsházán az Ektomorf főhadiszállásán ideiglenesen berendezett házi stúdióban zajlottak. Az Aggressor brutálisan súlyos és tiszta hangzását kivétel nélkül szinte minden lemezismertetőben kiemelték a kritikusok. (Nem példa nélküli egyébként, de eddig mindössze egyetlen alkalommal fordult elő, hogy külföldi szakember is a díjazottak közé került ebben a kategóriában, mégpedig 2008-ban a Superbutt albumát keverő Jocke Skog.)
Az év lemezborítója
A Legjobb lemezborító kategória tavalyi győztese, Devecz Ádám, idén egyedüliként két alkotással is jelölést kapott, ám a díjat a kategória rekordere, az eddigi négyszeres, most már ötszörös nyertes HAVANCSÁK GYULA kapta az Aranyhajnal című BAKOS ATTILA album frontjának grafikájáért. Az epikus avantgárd metal album hangulatát hűen tükrözi a Hjules által rajzolt, aranyfényben úszó tájkép.