2018-ban a magyar metalszíntéren működő zenekarok közel 60 új stúdióalbumot adtak ki, amelynek legalább egynegyede az adott zenekar első nagylemeze volt. A XIV. HangSúly Zenei Díj™ zsűrijébe a felkérést elfogadó online magyar rockmagazinok szerkesztői ebből a kollekcióból választották ki az általuk legjobbnak ítélt albumokat és készítőiket, hogy a megszokott öt kategóriában díjazzák őket. A díjazottak között van a Wall Of Sleep, a Dystopia, az Omega Diatribe, a Thy Catafalque, a The Tumor Called Marla és az Ygfan.
Az év albuma
Kátai Tamás nem tud hibázni. 2007-ben a Gire egyetlen albuma, majd a 2011-es Rengeteg című albumtól kezdve a Thy Catafalque összes nagylemeze megnyerte az Év albuma címet a HangSúly szavazáson. Ezt a sorozatot a 2018-ban megjelent nyolcadik THY CATAFALQUE album, a Geometria sem törte meg. A lemezen a Tamástól megszokott minőségben és egyediségben olvadnak egybe az elvont avantgárd metal és népzenei hatású elemek a hangminták és a dalszöveg-költemények közvetítette képekkel.
A Thy Catafalque mögött a Dystopia Building Bridges és a Sear Bliss Letters from the Edge című lemezei végeztek.
Az év debütáló albuma
Holtversenyt eredményezett a legjobb bemutatkozó album kategóriája, ahol a metalzene családfájának két egymástól távol eső ágán is olyan új hajtás bukkant fel, amely kiérdemelte a HangSúly Zenei Díj zsűrijének elismerését. A 2013-ban indult YGFAN a bemutatkozó mini-albumán megteremtett befelé forduló, spirituális atmoszférát terjesztette ki Hamvakból… című első nagylemezére is. Énekben a black metalra jellemző károgás és a tiszta énekhang váltakozik, míg zenében az elszállós, lebegős témák az uralkodóak.
A nevét a Harcosok Klubja kultmoziból kölcsönző, 2014-ben alakult THE TUMOR CALLED MARLA ezzel ellentétben a hétköznapi létet mutatja be modern metal zenéjével Limbo City című első nagylemezén. A csapat egyik különlegességét a két énekes, Gerő "Hekky" András és Kovács Barbi adják. Mindketten hoznak dallamokat és agresszív üvöltéseket egyaránt, ami a szintén változatos, elektronikával is megberhelt, technikás dalaikat igazán színessé teszi.
Az év koncertzenekara
A 2017-ben frontember cserén átesett OMEGA DIATRIBE nyerte el a legjobb koncertzenekar díját. A banda tavaly áprilisban megjelent Trinity című új albumát már Lucsányi Milán (Sleepless-torok) énekelte/üvöltötte fel. A zenekar végigjátszotta a nyári fesztiválokat a Rockmaratontól a Fezenig, majd ősszel lezúzták az ország és a külföld klubjait.
Legjobb stúdióprodukció
A hangstúdiók és hangmérnökök teljesítményét díjazó kategóriájában szintén holtverseny alakult ki. Az elsőséget az OMEGA DIATRIBE és a DYSTOPIA új albumait elkészítő produkciós csapatok szerezték meg. Érdekesség, hogy a munkálatokat mindkét zenekarnál részben vagy egészben házon belül oldották meg. A zeneileg is roppant erős Building Bridges című harmadik Dystopia album hangzásáért VÁRI GÁBOR, az együttes gitáros/énekese felelt, aki hosszú évek óta végez minőségi munkát más magyar metalbandák anyagain is szegedi Miracle Sound stúdiójában.
A poliritmikus agyszaggató metáljáról híres budapesti Omega Diatribe második nagylemeze, a Trinity, a zenekar stúdiójában (515 Studio) a gitáros HÁJER GERGŐ irányításával került felvételre, a keverést és a masteringet pedig a neves dán producer TUE MADSEN végezte az Antfarmban.
Legjobb lemezborító
2017-ben Bátky "BZ" Zoltán belépésével újult meg a Wall Of Sleep, amely a Mood egyik utódzenekaraként kezdte a pályafutását 2001-ben. A sokoldalú frontember számos korábbi meghatározó együttes éléről lehet ismerős mindenkinek, elég, ha csak a Stonehenge vagy a Wendigo nevét említjük. A Wall Of Sleep 2018-ban megjelent The Road Through The Never című hatodik albumán BZ nem csak az énekdallamokért és részben a hangszerelésért felelt, de a most HangSúly-díjat kapott lemezborítót is ő készítette.
Gratulálunk a díjazottaknak!
XIV. HangSúly™ Zenei Díj idei zsűrije
Fémforgács • Maximum Rock And Roll • Metal.hu • Passzio.hu • Rockbook.hu • Rockerek.hu • RockStation • Rozsdagyár • Shock! Magazin • Underground Magazin